استاد دانشگاه فرهنگیان اراک

ایران هراسی؛ عامل ائتلاف سران سعودی و آمریکایی

   شناسه خبر:0014801
 ایران هراسی؛ عامل ائتلاف سران سعودی و آمریکایی
ایران و عربستان تاثیرگذارترین کشورها در جهان اسلام هستند و قطعاً اختلاف بین این دو کشور ضررهای زیادی برای مسلمانان درپی خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری جامعه خبر، محسن صادقی، استاد دانشگاه فرهنگیان اراک به تحلیل اقدامات اخیر آمریکا و عربستان در خاورمیانه پرداخت.

وی درباره سفر ترامپ به عربستان و تحریم های جدیدی که سنای آمریکا علیه ایران تصویب کرده، افزود: سیاست آقای ترامپ در منطقه تفرقه افکنی و ایران‌هراسی است. آنها از این طریق به دنبال فروش تسلیحات خود به کشورهای همسایه هستند و هدف اصلی‌شان نجات کارخانه های اسلحه‌سازی از ورشکستگی است. لذا تا به حال در این زمینه موفق عمل کردند و توانستند به هدف خود برسند.

استاد دانشگاه فرهنگیان اراک، خاطرنشان کرد: به عقیده من، اگر دولت ما بتواند تعاملی سازنده در جهت روشنگری کشورهای منطقه داشته باشد، امکان بهبود شرایط سیاسی و شکست پروژه ایران‌هراسی وجود دارد. کشورهای خاورمیانه اگر متوجه این شوند که اتحاد به نفعشان است و نباید بگذارند کشوری از بیرون برای ما تصمیم بگیرد، ثبات در منطقه حاکم خواهد شد و این درگیری ها خاتمه می‌یابد. مطمئن باشید تنها کسی که از این اختلافات بین کشورهای خاورمیانه بهره می‌برد آمریکا است. کشورهای منطقه به دلیل ثروتمند بودن و وجود ذخائر نفتی بازار خوبی برای آمریکا و غرب هستند. آنها نیز این موضوع را دریافته اند و برای اختلاف‌افکنی و ایران‌هراسی در منطقه برنامه های زیادی طراحی کرده‌اند.

وی درخصوص اقدامات اخیر عربستان و سیاستی که ما باید نسبت به آنها در نظر بگیریم، تصریح کرد: ایران و عربستان تاثیرگذارترین کشورها در جهان اسلام هستند و قطعاً اختلاف بین این دو کشور ضررهای زیادی برای مسلمانان درپی خواهد داشت. ما باید با عربستان وارد گفت‌وگو شویم و روی نقاط مشترک خود با آنها مانور دهیم. برای مثال از اعتقادات و دین و کتاب مشترکی که داریم برای همدلی و همفکری استفاده کنیم. اگر این اقدامات صورت گیرد، قطعاً روابط ما با عربستان بهتر از وضعیت فعلی می‌شود و این موضوع هم به نفع ماست هم به نفع خود سعودی ها.

وی در پایان درباره اقدامات اخیر امیر قطر و شرکت نکردن وی در ائتلاف ضد ایرانی اضافه کرد: قطری ها و امیرانشان منطقی‌ترین رفتار را در میان کشورهای منطقه داشتند. آنها با نگاه به گذشته فهمیدند رابطه با ایران به نفعشان است و به همین جهت ترجیح دادند در نشست آمریکایی-عربی شرکت نکنند.

استاد نیوز

خبر روز را با جامعه خبر دنبال کنید./

* انتهای پیام/

لینک کوتاه :

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
2 + 14 =

پر بازدید ها

آخرین اخبار

گفتگو

گزارش

اپلیکیشن جامعه بانک سپه تبلیغات پل تبلیغات بانک شهر ایران زمین گیف جامعه خبر نارنجی بیماری های خاص بیمه دی تبلیغات کوچک جامعه قرمز ستاد دیه کشور جامعه تبلیغ پرتقال اخبار کانون سردفتران کاریابی رسانه انجمن حمایت زندانیان آموزش خبرنگاری گیفففف تبلیغات قضاوت تبلیغات آموزش خبرنگاری جامعه تبلیغات سبز